Beskrivelse
Med denne hovedpude kan du gå i seng med god samvittighed.
Hovedpuden er nemlig produceret under stærke hensyn til både dig og naturen.
Greenline Aerelle sikrer din komfort, da puden er fremstillet uden kunstgødning, afløvningsmidler, pesticider, ammoniak, klor, optisk hvidt, formaldehyd, benzen, AZO-farvestoffer og tungmetaller. Det betyder, at du kan lægge dig til at sove bekymringsfrit og nyde den bløde, behagelige bomuld.
Betrækket er fremstillet af økologisk bomuld, quiltet med 100% Stop Ocean Plastik og fyldt med kuglefiber fremstillet af 100% Cyclafill ECO, som er fremstillet af genanvendt PET flasker (som sodavandsflasker). Du har mulighed for, at lyne en lynlås op og regulerer fyldet efter eget ønske.
Stop Ocean Plastik er genanvendt plast fra Plastic Bank. Det er en af de mest anerkendte måder at bekæmpe plastaffald, inden det kommer ud i havet.
Med god samvittighed for miljø og bæredygtighed, så er denne hovedpude en fantastisk pude at sove med.
Dynen, i samme serie, fås både som helårsdyne og sommerdyne. Vælg mellem størrelse 135×200 cm og 135×220 cm.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.